Anadolu Tüneli'ne giren, tünelin öbür ucuna gitmek zorundadır!
 
AnasayfaKapıTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Paylaşımlarınızı bekliyoruz..                |AT|              Reklamların bizle ilgisi yoktur, reklamlardan kurtulmak için üye olunuz.                   |AT| 

Paylaş | 
 

 Tarih - Bulgarlar

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
gamela
Yönetici
Yönetici
avatar

Kadın Mesaj Sayısı : 41
Unvan : Site Yöneticisi [2]
Rep Puanı : 0
Puanlar : 3605
Kayıt tarihi : 24/01/09

Üyenin Durumu
Yararlılık:
9/10  (9/10)
Aktiflik:
5/10  (5/10)

MesajKonu: Tarih - Bulgarlar   Cuma 13 Şub. 2009, 18:22

BULGARLAR
Ön bulgarlar bazı Türk kavimlerinin birleşmesinden oluşan ve 4'ncü yüzyılda Orta asyadan Karadenizin kuzeyine göç etmiş olan tarihi bir Türk halkıdır. Karadenizin kuzeyinde Kutrigurlar, Utrigurlar, Sabirler, Sagurlar ve On oklar gibi birçok diğer küçük Türk kavimlerini ve Hun topluluğunun parçalarınıda aralarına almışlardır.
560'da Avarlar'a yenik düşmüşler, bazıları Avarlara katılıp onlarla birlikte dahada batıya göç etmişlerdir. Ön bulgarların çoğu Karadenizin kuzeyinde kalmışlardır.
7'nci yüzyılın ilk yarısında Kubrat Han bütün bu kavimleri, Bizansın rızası ile kurduğu ilk büyük bulgar devletinin sınırları içinde birleştirmiştir. 7'nci yüzyılın ikinci yarısında diğer bir Türk halkı olan Hazarlar bu devleti mağlub etmeyi başarmışlardır.
Kubrat'ın büyük oğlu Bayan Hazarların hükümdarlığı altında yaşamaya razı olmuş, ama diğer dört erkek kardeşleri halkın en önemli bölümlerini ayırip göç etmişlerdir. Kuzeye göç eden bölüm Volgabulgarları devletini, Asparuh Han'in emiri altında güneybatıya göç eden bölüm ise 678 yılında Tunabulgarları devletini kurmuşlardır. Asparuh Han'ın devleti, Balkan'ın Bizans'a ait olan küçük bir kısmı dışında tüm Balkan yarımadasını içine almıştır.

Ön bulgarlardan kalan yaklaşık 100 civarında, yazılı taşlar bulunmuştur. Bu, tarih için çok kıymetli kanıtlar olan yazılı taşların çoğu yunanca dilinde, yunan alfabesi ile yazılmıştır. Diğerleri, Ön bulgarların kendi dillerinde, orta asyadan getirdikleri run alfabeleri ile yazılmıştır.
Ön bulgarlar Balkan'da uzun süre, mağlub ettikleri dört büyük slav kavimi ve bazı diğer yerli kavimlerden oluşan halkın hükümdarları olmuş, ama yerli halkın karşısında aslında azınlıkta oldukları için, zamanla slav kadınlarla evlenip, slavca konuşmaya başlamaları ve slav isimleri kullanmaları ile slavların arasında eriyip gitmişlerdir. Günümüzün tarihcileri "Ön bulgar" ve "Bulgar" isimlerinin ayrımını 9'ncu yüzyılda Ön bulgarların hıristiyanlığı kabul etmelerinden sonra başlatırlar. Böylece 865 yılından önceki halka Ön bulgarlar ve bundan sonrakilere Bulgarlar denilir.
Ayrıca bugün Bulgaristan'da yaşıyan büyük Türk azınlığı, Ön bulgarlardan türemis değillerdir.
İnançları
Ön bulgarların tanrısı "Tangra" idi. Tangra, eski türk tanrısı Tengrinin Ön bulgarlardaki adı, neredeyse bulunan her yazılı taşda adı geçmektedir [1]
"Ön bulgarların inançlarının ana hatları animizm, şamanizm, totemizm, atalara ibadet ve en mühim tanrıları Tangra ya ibadet etmeleri ile birlikte derli toplu bir din görünümünü vermektedir (Tengricilik). Bıraktıkları yazılar ve kazılarda gün ışığına çıkarılan kalıntılar, diğer dinlere karşı çok toleranzlı olduklarını gösteren kanıtlarla doludur. Daha henüz Karadenizin kuzeyinde kurulmuş olan ilk Bulgar devletinde bile, aralarında Hristiyanların, Musevilerin ve hatta Budistlerin bulunmuş olduğunu bilmekteyiz."[2].
Tengricilik'te büyük dağların güçlü ruhları barındırdıklarına inanılır, ve bereket duaları bu kutsal sayılan büyük dağlara yöneltilirdi. Ön bulgarlar Balkan'ın en yüksek dağına "Tangra" adını vermişler ve onu kutsal saymışlardır. Bu 2925 metre yüksekliğindeki dağın adı, Osmanlıların 15'nci yüzyılda Balkan'ı ele geçirmelerine kadar değişmemiş, ama sonra Osmanlılar ona "Maşallah" adını vermişlerdir. Bugün bu dağın adı, "maşallah" 'tan türetilmiş olarak Musala'dır.
Bu dağın yanında bazı diğer dağlarıda kutsal saydıkları düşünülür. Örneğin Perpenikon dağının zirvesinde, Tengriciliğin verimlilik tanrıçası olan Umay'ın resimi rölyef olarak bir dikili taşa kazınmıştır.[3].
Ön bulgarlar semavi objeleride kutsal saymışlardır; güneşi, ayı ve ozamanlarda tanıdıkları beş gezegeni: Jüpiter, Venüs, Merkür, Merih ve Saturn. Ön bulgar hanlarının mühürleri "Tangra" anlamına gelen run işaretinin, bu beş gezegenin işaretleri ile çevrili bir simgedir.
Gök tanrısı Tangraya kurban etmek için beyaz atları tercih etmişlerdir. Kurban edilen hayvanın iç organları ile, şamanlarının geleceği okudukları bilinir.


KAYNAK: http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96n_Bulgarlar

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Tarih - Bulgarlar
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tasarımcı ve Tarih Kodu (Copying) (VBulletin Stili)
» Tarih ve Saat Ayarları
» tasarımcı, tarih kodu (bakar mısınız)
» Anime nedir..........(Tarihi gelişimi)
» BURCUNUZDA DOĞAN ÜNLÜLER (ASLAN)

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Anadolu Tüneli :: Eski Arşiv :: Ders :: Ödevler :: 9. Sınıf-
Buraya geçin: